top of page
Don't you wish you had learned ELA like this?

Have you ever said (or thought) any of the following?

  • "Growing up, I hated grammar." 🙍‍♀️

  • "I still hate grammar."😒

  • "I was diagnosed with grammar phobia."😔

  • "I'm not even sure grammar is relevant."🤔

  • "I'm not even sure grammar is important." 🤔

  • "Help!!!!! I've forgotten all those terrible terms they forced us to learn in grade school--and I'm a teacher!"🥺

  • "Is there a way for me to review grade-school grammar without being embarrassed?"😔

  • "I wish someone could make it easy to learn grammar."🥺

  • "I wish there was an easy and exciting way to learn and teach grammar."🤔

  • "Can a really nice person—someone not named Ai—help me answer all my questions—even the ones I'm afraid to ask?" 🤔

If you've ever felt like this, don't despair. The Really Cool ELA School is here. 👍

​​

In just about five minutes a day, we'll help you learn—and teach—grammar in an easy, exciting way.

If you are a homeschooler or in-school educator, we'll help you "make grammar a treat by getting kids on their feet." ™️

FAQ

What will I learn?

Everything and anything you need to know to explain grammar to a four-year-old.

Who's this for?

Any age, every level, from kids who are just starting, to adults who are starting over. 

Is this just another video course?

NO! Sentence Smart Grammar School uses easy, exciting video explainers AND live interactive lessons where anyone can ask any question about anything—as long as it's about grammar.

How much does this cost?

Tuition is $1,000,000 per year. 😁 Just kidding. It's only. . . (Don't you hate when people say "it's only. . .)

But actually, it's either $9.95 or $19.95 per month per instructor.

Seriously? That $9.95 per month sounds too inexpensive to be true. What's the catch?

Glad you asked.  The "catch" is that your massive monthly discount comes when you sign up for a year for $99.00 (You knew there was a catch.) 

So, it's actually less than $9.95 per month when you subscribe for an annual tuition of $99. And you can pay that $99 in as many as three monthly installments. If this sounds too "salesy," just try it, and I'm sure you'll buy it. 

Can I try this?

Absolutely. Just click on the link below for a free seven-day trial. You'll get one really cool lesson per day--to learn in your own time and way.

bottom of page